Aby założyć własną firmę i wystartować z biznesem wystarczy kilka prostych formalności – może zrobić to każdy. Prawdziwe wyzwanie to stworzyć firmę, która będzie dobrym biznesem. Pozwoli na realizację marzeń, zapewni rozwój finansowy i osobisty. Wiele osób próbuje, udaje się nielicznym…

Choć powodów jest z pewnością wiele i różnego rodzaju, to zauważyłem, że część osób… po prostu się do tego nie nadaje. Zabrzmiało brutalnie, ale prowadzenie własnej firmy naprawdę nie jest dla każdego. 

Jakie cechy powinien zatem posiadać, ktoś kto chce założyć biznes?

 

Cechy niezbędne w biznesie

 

Wybrałem kilka cech, które moim zdaniem będą niezbędne, jeśli zamierzacie założyć firmę i osiągać sukcesy. Oczywiście, że tych cech powinno być więcej, że poza nimi jest szereg bardziej i mniej ważnych detali, które składają się na pełen obraz sytuacji.

Tak jak staram się Wam to przedstawić na swoim blogu – własny biznes i sukces z nim związany to droga, w której poza celem ważne jest też to, jak ją przejdziemy i co spotka nas w tej podróży. Pisałem o tym choćby w pierwszych wpisach – nic się nie zmieniło 😉

Dziś skupmy się tylko na wybranych kwestiach, których dobrze być świadomym. To tylko kilka cech jakie będą w biznesie niezbędne, jeśli chcecie osiągnąć sukces. Oto one…

 

Motywacja w biznesie

 

To pierwszy element, bo od tego zawsze się zaczyna. Każdy kto prowadzi własną firmę, ma własny biznes, kiedyś musiał stwierdzić: Chrzanić, zróbmy to! i zaryzykować. W jakiś sposób dojrzeć do konkretnych działań i decyzji. To motywacja popycha nas do działania, ona determinuje nasze starania.

To kluczowy element, bo stanowi swoisty motor do działania. Nie tylko na początku drogi, ale i w późniejszych etapach. Dlatego dobrze, aby nasza motywacja była niewymuszona, szczera, wynikała z realnych chęci i rodziła się wraz z naszym pomysłem na biznes.

 

Motywacją może być chęć poprawienia jakości swojego życia, chęć zapewnienia sobie i rodzinie bezpieczeństwa finansowego, może nią być marzenie o własnym domku na plaży, albo spełnienie zawodowe. Cokolwiek by to nie było, jeśli jest odpowiednio silne i prawdziwe to znak, że może już czas zacząć realizować swoje pomysły?

Nie ważne czy jesteście akurat na studiach, czy macie super posadę na etacie, czy jesteście bezrobotnymi szukającymi pomysłu na siebie. Jeśli macie w sobie taką motywację – działajcie!

I pamiętajcie – najlepsze biznesy tworzy się z pasji!

 

Pasja w biznesie

 

Nie będę teraz opowiadać, w górnolotnych słowach, jak to pasja w biznesie staje się kluczem do sukcesu. Sami zobaczcie co mówią Ci, którym się udało. Czy ludzie osiągają sukcesy w dziedzinach, których nie znoszą? Słyszeliście o słynnym kucharzu, który nie lubi gotować?

Kluczem jest już nawet nie tyle pasja, co umiejętne przełożenie jej na warunki i środowisko biznesowe. Pozostając przy przykładzie kucharza – równie dobrze mógłby być najlepszy w swoim fachu, ale co z tego jeśli nikt o nim nie słyszał… Mam nadzieję, że wiecie co mam na myśli. Pasja wydaje się nieodłącznym elementem w drodze po sukces, ale sama miłość do tego co się robi nie wystarcza…

 

Pewność siebie w biznesie

 

Sama motywacja i pasja w biznesie to nie wszystko. Poza motorem napędowym będziecie potrzebować jeszcze kilku cech, w tym pewności siebie.

Nie mówimy o naiwnej i pustej pewności siebie – bardziej o przekonaniu co do własnej wartości i odporności na różnego rodzaju przeszkody jakie na czekają na drodze do sukcesu. Jeśli znajomi, którzy odradzają Wam założenie firmy są w stanie skutecznie Was zniechęcić – to może mają rację? Może po prostu sami nie jesteście siebie pewni?

Poza tym, czy macie odpowiednie wykształcenie? Doświadczenie? Stać Was na ewentualne błędy? 

Prowadzenie własnego biznesu nie daje często spodziewanej stabilizacji, może to jej tak naprawdę szukacie? Lepiej obejrzyj sobie jeden z moich filmów – Nie otwieraj firmy!

 

Jeśli ja teraz, lub ktokolwiek inny, jest w stanie podburzyć Waszą motywację i poczucie własnej wartości – naprawdę warto to jeszcze raz przemyśleć. Będziesz mieć dużo większe wyzwania, a im dalej zajdziecie, tym trudniejsze będę to przeszkody. Musicie być przekonani o swoich mocnych i słabych stronach. Musicie być wytrwali!

A żeby być wytrwałym trzeba mieć ugruntowane przekonanie o tym, że dacie radę. Wytrwałość bez pewności siebie nie ma sensu – to musi iść w parze. Oba elementy wzajemnie się uzupełniają i tworzą jedną silną cechę, która wydaje się być niezbędna przy prowadzeniu biznesu.

 

Pracowitość w biznesie

 

Poza motywacją, pewnością siebie, brakiem kompleksów, wytrwałością i pasją, o których już wspomniałem, pozostaje jedna podstawowa sprawa. Musisz być pracowity.

Banał?

Może tak, ale dużo osób nie zdaje sobie sprawy jak dużo tej pracy trzeba włożyć aby pojawił się efekt. Bez ciężkiej pracy do niczego nie dojdziecie – nie ma jak tego ominąć.

Nie odkładajcie spraw na potem, od Waszej organizacji i realizacji planów zależy wszystko. 

Owszem, warto wspomagać się zaufanymi pracownikami, czy też znajomymi, którzy mają cenne doświadczenie, albo chcą szczerze pomóc. Część usług można zlecać podwykonawcom. Ale własny biznes wymaga nie tylko pracy fizycznej. To także obowiązki związane z planowaniem, pilnowaniem, rozwijaniem firmy i strategii. To ciągłe usprawnianie, podglądanie konkurencji – to praca, która nie kończy się w piątek o 16.00.

Musicie być tego świadomi i po prostu nie wierzcie w cuda, że samo się zrobi 😉

 

Sukces w biznesie

 

Wiadomo, że sukces w biznesie to składowa wielu elementów, w tym także szczęścia… Natomiast bardzo dużo zależy od Waszego zaangażowania, pracy, kreatywności oraz konkretnych cech. Jeśli widzicie u siebie pewne braki to świetnie – najgorzej jest być przekonanym o własnej nieomylności. Odrobina pokory pomoże Wam zlokalizować Wasze słabsze strony. Pomoże Wam wyrobić w sobie dobre podejście, stosowne cechy, choćby te o których dziś wspomnieliśmy…

 

Choć droga do sukcesu u każdego może mieć różny przebieg, to pewne kwestie pozostają niezmienne. Pewien zestaw cech zawsze się sprawdza. Co jeszcze dodalibyście do dzisiejszej listy?

Macie jakieś przemyślenia na ten temat? Zapraszam do dyskusji!

 

Rozwój Cechy niezbędne w biznesie