Niezależnie czy jesteś drobnym przedsiębiorcą, czy masz duży biznes, realizujesz projekty zawodowe albo prywatne – dzisiejszy tekst dotyka tematu, który powinien być Wam bliski. Kreatywność w biznesie jest niezwykle ważna i jednocześnie niezwykle trudna.

Codzienna rutyna, ciężar różnego rodzaju problemów i obowiązków potrafi skutecznie przytłumić w nas twórcze myślenie. Jak z tym walczyć?

 

Kreatywność w biznesie

 

Jakie macie pierwsze skojarzenie patrząc na taki tytuł? Nie jest tak, że kojarzy Wam się od razu z jakąś agencją marketingową, albo dużą kampanią reklamową znanej marki, może ze sztuką, albo czymś bardzo ambitnym?

Tymczasem kreatywność objawia się w codziennym życiu niemal każdego przedsiębiorcy. Pomaga w podejmowaniu decyzji, w rozwiązywaniu problemów, w rozwoju… Jest niezbędna. Pozostaje pytanie w jakim zakresie potrafimy ją wykorzystać i ją wyzwalać.

 

Z pewnością i to pewnie nie raz, na swojej zawodowej, czy prywatnej drodze życiowej spotkaliście przeszkody, których pokonanie nie było łatwe. Początkowo może nawet wydawało się to niemożliwe, a jednak wpadliście na pomysł jak wybrnąć z trudnej sytuacji. Zamiast pytać „czy?” zaczęliście pytać „jak?”. Tak właśnie wygląda kreatywne podejście.To ono pomaga nam działać, dalej zmierzać swoją drogą do określonego celu i pokonywać kolejne wyzwania. Na tym polega rozwój, od tego jest uzależniony. To kreatywność wyzwala nasz prawdziwy potencjał!

Tak w życiu, jak i w biznesie…

 

Prowadząc własną firmę, nawet jeśli zatrudniacie pracowników kreatywnych zajmujących się reklamą, marketingiem, promocją – trzeba być cały czas otwartym na nowe pomysły. Łatwiej jest znaleźć nowe rozwiązania na stare problemy, podążać za dynamicznie rozwijającym się światem. To też buduje Waszą konkurencyjność w biznesie, o której wspominałem w poprzednim wpisie na blogu. Zerknijcie w wolnej chwili, bo te tematy się łączą i uzupełniają nawzajem.

 

Jak być kreatywnym w biznesie?

 

Mam nadzieję, że macie świadomość jak ważna jest kreatywność w biznesie i nie potrzebujecie dodatkowych zachęt. Z resztą wszyscy żyjemy w świecie, który zmusza nas do niej – zarówno pod kątem zmian w technologii, komunikacji, potrzeb klientów i budowaniu konkurencyjności w biznesie.

Czasem bywa jednak tak, że trudno jest nam wykrzesać z siebie dobre pomysły. Tak jak wspomniałem na samym wstępie – prowadząc własny biznes, albo po prostu posiadając liczne obowiązki dnia codziennego, nie zawsze mamy na to siłę, chłodną głowę i czas. Całe szczęście można z tym skutecznie walczyć i ćwiczyć takie kreatywne myślenie i podejście do wyzwań.

 

 

Poniżej wypisałem kilka praktycznych sposobów na to jak być kreatywnym. Pomagają mi, więc może i Wam się przydadzą 😉

 

  1. Pozwalam sobie na błąd – próby, zwłaszcza te nieudane zawsze nas czegoś uczą i pozwalają na rozwój
  2. Zapisuję swoje pomysły – nie trzeba nosić specjalnego notatnika, można skorzystać z aplikacji na telefon i w ten sposób zawsze mieć je przy sobie. Nie ma nic gorszego niż wpaść na świetny pomysł, a potem o nim zapomnieć…
  3. Otaczam się ludźmi – brzmi dziwnie, ale nie każdy to robi pozostają w hermetycznym środowisku przez lata. Najlepiej oczywiście  aby byli to ludzi kreatywni, otwarci, pozytywni, ale nie tylko – nigdy nie wiadomo co bardziej Cię zmobilizuje 😉
  4. Daję sobie trochę luzu – chodzi o odrobinę uczciwego odpoczynku, chwili relaksu – to znacznie pomaga nabrać dystansu, chłodzi głowę i pomaga zdjąć klapki z oczu. Mi pomaga czasem wyrwanie się na lunch w fajne miejsce, albo wieczór z rodziną – na pewno macie swoje sposoby
  5. Porządek – nic tak skutecznie nie blokuje kreatywności jak piętrząca się sterta „spraw zaległych” – zrób porządek w papierach, na biurku, w skrzynce odbiorczej, miej to z głowy – to pomaga
  6. Ryzyko – jakiś pomysł, albo rozwiązanie wydaje Ci się głupie? Zaryzykuj, sprawdź, przekonaj się i przestań chrzanić, tylko zrób to w końcu 🙂 Sam się staram tak podchodzić do sprawy i widzę pozytywne efekty
  7. Łamię zasady – nie ograniczam się, myślę o tym jak pokonać problem, a nie o kwestiach które mogą być ewentualną przeszkodą. Schematy to przeciętność – trzeba wyjść poza szablony!
  8. Inspiracja – odwiedź nowe miejsce, poznaj nowych ludzi, pobudzaj się nowymi doświadczeniami różnego rodzaju. Wiem z doświadczenia, że łatwiej powiedzieć niż wygospodarować na to czas i energię, ale warto. Zwłaszcza jeśli szukasz inspiracji, a ta jest ważnym elementem kreatywności.

 

 

Mam nadzieję, że dałem Wam impuls do tego, żeby nie zamykać się we własnym świecie i szukać nowych pomysłów na siebie, na biznes, na rozwiązywanie problemów i rozwój. To tylko 8 propozycji jakie sam staram się stosować w praktyce. Zapewne jest ich trochę więcej i u każdego może sprawdzić się trochę coś innego. Grunt to mieć w sobie tą chęć do działania, próbowania, siłę do walki, motywację i energię. 

A jak Wy się pobudzacie? Co Wam pomaga w pobudzaniu kreatywności?

Dajcie znać w komentarzach! To będzie dobry dzień!