Przed ważnym zakupem mamy w zwyczaju sprawdzać określony towar, czy sprzęt. Szukamy o nim informacji, aby poznać najważniejsze cechy, być może ukryte wady, czytamy opinie innych użytkowników, porównujemy ceny. Sprawdzamy określone informacje przed ostateczną decyzją o zakupie. Nie ma w tym niczego dziwnego, czy nadzwyczajnego. Tym bardziej nie powinno dziwić sytuacja, w której przedsiębiorca chce sprawdzić informacje o firmie, z którą planuje nawiązać współpracę.

Dlaczego jest to dobrą biznesową praktyką? Jak można sprawdzić czy dana firma istnieje?

 

Dlaczego warto zweryfikować firmę przed podjęciem współpracy?

 

Zanim podejmiemy ważną decyzję biznesową, warto upewnić się, że nasz wybór jest słuszny. Oczywiście na tyle na ile to możliwe i konieczne. Zanim podejmiemy współpracę z innym przedsiębiorcą dobrze będzie upewnić się, że jest on wiarygodnym partnerem, a jego firma rzeczywiście istnieje. Brzmi to trochę jak „oczywista oczywistość” natomiast sam wiem z doświadczenia, że w natłoku codziennych spraw tego rodzaju działania można pominąć. To byłby spory błąd, który potem może nas sporo kosztować. Nie tylko pod kątem finansowym.

 

Im poważniejsza decyzja, tym większymi przygotowaniami powinna być poprzedzona. To nie tyle dobre praktyki w biznesie, co zdrowy rozsądek. Niezależnie od skali i charakteru współpracy warto ograniczać czynniki ryzyka w biznesie. Jego wyeliminowanie jest niemożliwe, o czym pisałem już na blogu. Można natomiast znacząco je ograniczyć.

Dodatkowym argumentem dlaczego warto to zrobić, jest fakt, że nie jest to zbyt czasochłonne i trudne. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy potężne źródło informacji jakim jest internet. W sieci znajdziemy bez problemu katalogi, które zawierają informacje na temat danej firmy. Najczęściej firmy same udostępniają takie informacje na swoich stronach internetowych. Dziś podpowiem Wam gdzie i jak sprawdzić informacje o firmie kontrahenta.

 

Jak sprawdzić firmę?

 

Tak jak już wspomniałem, sprawdzenie firmy z którą zamierzacie podjąć współpracę jest stosunkowo proste. Aby to zrobić potrzebne będzie kilka podstawowych informacji. W zasadzie jedna z poniższych:

  • nazwa firmy
  • NIP firmy
  • REGON firmy
  • KRS firmy

 

Mając jedną lub więcej z podstawowych danych bez przeszkód sprawdzicie czy dana firma istnieje, a nawet więcej. Poniżej krótkie podsumowanie i linki do miejsc, na których zweryfikujecie informacje o firmie kontrahenta.

 

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS)

 

Krajowy Rejestr Sądowy to drugi kierunek w jaki warto się udać jeśli chcemy sprawdzić firmę. KRS jest rejestrem przeznaczonym między innymi do ewidencji spółek prawa handlowego (zarówno osobowych, jak i kapitałowych). W praktyce będzie to Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka jawna, Spółka komandytowa. Dane znajdziecie po wpisaniu w wyszukiwarce numeru NIP, REGON, albo nazwy. Tak jak w przypadku CEIDG, warto korzystać z unikalnych danych, które ograniczą nam listę wyszukań. Spółek o takiej samej nazwie może być kilka, ale nie ma dwóch takich samych numerów NIP.

 

Sprawdzenie firmy w KRS: KLIKNIJ LINK

 

Po wejściu w szczegółowe informacje, można uzyskać więcej danych, takich jak:

  • organy reprezentujące spółkę i ich skład,
  • dane wspólników,
  • kapitał spółki,
  • przedmiot działalności spółki,
  • informacje o ewentualnym postępowaniu upadłościowym,
  • informacje o wierzytelnościach,
  • zmiany w KRS,
  • zawieszenie działalności

Szczegółowy raport o spółce możesz uzyskać tylko wówczas, gdy spółka aktualnie znajduje się w rejestrze. Oznacza to, że nie będziesz mógł otrzymać takich informacji o spółce, która została wykreślona z rejestru.

 

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

 

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej czyli w skrócie CEIDG, to rejestr dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Czyli w praktyce, dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wspólników spółki cywilnej. Wyszukanie firmy będzie możliwe jeśli dysponujemy imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy, adresem, albo znamy jego numer NIP lub REGON. I to z pomocą tych dwóch ostatnich danych znajdziecie firmę najszybciej. A jakie dane możemy znaleźć w CEIDG?

 

Sprawdzenie firmy w CEIDG – KLIKNIJ LINK

 

Będą to podstawowe informacje odnośnie daty rozpoczęcia działalności, jej rodzaju, adresu. Powinniśmy znaleźć tam też dane kontaktowe, status przedsiębiorcy, dane pełnomocników, spółki w których dany przedsiębiorca jest wspólnikiem. Wyszukane dane można wydrukować lub pobrać w formie PDF’a.

 

Gdzie jeszcze można sprawdzić firmę?

 

Kolejnym miejscem w którym można sprawdzić czy firma istnieje jest Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej, prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. W rejestrze REGON znajdziemy dane między innymi dotyczące spółek cywilnych, których nie było w CEIDG. Wyszukiwać dane można po numerze NIP, REGON lub KRS.

Sprawdzenie firmy w REGON: KLIKNIJ TUTAJ 

 

Dodatkowe miejsca, w których znajdziecie informacje o firmie to Monitor Sądowy i Gospodarczy, gdzie można sprawdzić dane dotyczące finansów danej firmy. Podobne informacje znajdziecie też Rejestrze Dłużników prowadzonym przez KRS. Wiarygodność kontrahenta można zbadać także poprzez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej oraz poprzez Biuro Informacji Gospodarczej (BIG).

 

Te wszystkie sposoby na sprawdzenie firmy oczywiście niczego nie gwarantują. Nie zapewniają ani pełnej wiedzy, ani bezpieczeństwa. Pomagają jednak w częściowym sprawdzeniu wiarygodności naszych potencjalnych partnerów. To ważne nie tylko gdy współpraca wiąże się z dużą inwestycją. Tak samo powinno to wyglądać np gdy chcesz skorzystać ze wsparcia firmy outsourcingowej. Dobrze będzie upewnić się, że nie jest na skraju upadłości. Poza tym w czasach, gdy różnego rodzaju wyłudzenia i oszustwa są na porządku dziennym, nierozsądne byłoby pominięcie elementu weryfikacji pewnych kluczowych informacji. Zaufanie w biznesie jest ważne. I właśnie tak się je buduje. Kochaj ale sprawdzaj jak to mówią 🙂

Sprawdzając w pewnych sytuacjach, czy informacje które otrzymaliśmy na spotkaniu, albo w rozmowie telefonicznej potwierdzają się z danymi z niezależnych źródeł, upewniamy się, że możemy zaufać drugiej stronie. A to z kolei może być pierwszym krokiem na drodze do udanej współpracy i prawdziwego partnerstwa. Czego i sobie i Wam życzę!