Chyba każdy na pewnym etapie swojej zawodowej drogi zadaje sobie pytanie: praca na etacie, czy na własny rachunek? Pisałem już wielokrotnie, że każdy powinien ocenić to indywidualnie. Nie każdy nadaje się do prowadzenia własnej firmy, tak jak i wiele osób będzie męczyć się pracując na etacie. Jednoosobowa działalność gospodarcza, jest jedną z prostszych form prowadzenia własnego biznesu i może okazać się świetną alternatywą dla osób, które chcą pracować tylko na własny rachunek.

Dziś podsumuję ten wątek wspominając czym jest działalność gospodarcza, z jakimi obowiązkami się wiąże, jakie ma wady, zalety, oraz przeprowadzę Was przez proces rejestracji działalności, krok po kroku.

 

Czym jest działalność gospodarcza?

 

Czym jest działalność gospodarcza? Definicję znajdziemy między innymi w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku. Zgodnie z jej treścią to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Przekładając to na potoczny język – to regularna działalność prowadzona we własnym imieniu, z zamiarem osiągnięcia zysków.

 

Główne cechy działalności gospodarcze:

  • ma cel zarobkowy
  • wykonywana jest we własnym imieniu
  • ma charakter zorganizowany
  • ma charakter ciągły (powtarzalne działania)
  • ponoszenie ryzyka, odpowiedzialność

 

Jeśli zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej zastanawiasz się jak założyć spółkę z o.o. to na moim blogu pojawił się wpis dotyczący tego tematu. To ważne, żeby przed podjęciem ostateczne decyzji o charakterze i formie prowadzonej działalności, upewnić się w swoim poglądzie. Porównać wszystkie możliwości. Przeanalizować wszystkie wady i zalety. O nich wspomnę w podsumowaniu, a teraz podsumujmy jakie powinny być kolejne kroki, gdy już jesteśmy pewni, że chcemy założyć działalność gospodarczą.

 

Własna działalność – pierwsze kroki i formalności

 

Zanim zarejestrujecie działalność gospodarczą konieczne będzie podjęcie nie tylko decyzji o formie prowadzonej działalności. To dopiero pierwszy krok, a przed Wami kolejne:

  • początek działalności – musicie określić termin rozpoczęcia, zwłaszcza, że przy rejestracji należy wypełnić wniosek CEIDG-1. Jednym z pól jest właśnie data rozpoczęcia działalności gospodarczej
  • wybór nazwy – z jednym ważnym zastrzeżeniem: musi zawierać Wasze imię i nazwisko. Nazwa podana przy rejestracji musi zawierać co najmniej Wasze imię i nazwisko – np. Marcin Nowak. Można natomiast dodać dodatkowe elementy np. Marcin Nowak usługi marketingowe, albo Marcin Nowak – Droga do.
  • wybór kodu PKD – należy wybrać kody powiązane z planowaną działalnością. Możecie je wygodnie sprawdzić na TEJ stronie.
  • założenie rachunku bankowego – nie jest to jednak wymóg dla każdego. Tego obowiązku nie mają mikroprzedsiębiorcy (którzy co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali mniej niż 10 pracowników i osiągnęli roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro), co jest częstym zjawiskiem przy jednoosobowej działalności. Przepisy pozwalają mikroprzedsiębiorcom opłacanie składek i podatków np. na poczcie. Mogą też odbierać zwrot podatku w gotówce. Pozostali przedsiębiorcy muszą rozliczać się z ZUS i US za pomocą rachunku bankowego, zwłaszcza jeśli chcą ubiegać się o zwrot VAT.
  • Rejestracja VAT – czyli  deklaracja VAT-R którą składa się, aby zarejestrować się lub zaktualizować dane w zakresie podatku od towaru i usług (VAT). Przedsiębiorca dzięki temu może zdecydować, czy chce być czynnym podatnikiem VAT, czy zostaje z niego zwolniony na mocy ustawy.
  • Numer REGON – na szczęście nie trzeba wypełniać osobnego wniosku, aby go uzyskać. Po uzyskaniu wpisu do CEIDG, GUS w ciągu siedmiu dni nadaje przedsiębiorcy numer REGON. Natomiast, jeśli dana osoba założyła drugą działalność gospodarczą, numer REGON przechodzi z pierwszej zarejestrowanej działalności.
  • Rejestracja do ZUS – czyli  formularz ZUS ZUA w celu zgłoszenia osoby, która jest ubezpieczona zdrowotnie i społecznie lub ZUS ZZA, jeśli osoba podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pamiętajcie, że początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z tzw. ulgi na start, która polega na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
  • księgowość w firmie – chcąc zarejestrować działalność będziesz musiał zdecydować kto będzie się zajmował księgowością w firmie: Wy sami, zatrudnicie samodzielnego księgowego, czy skorzystacie z usług biura rachunkowego. Polecałbym to trzecie rozwiązanie – jest bezpieczniejsze od samodzielnego prowadzenia księgowości i tańsze od zatrudniania samodzielnego specjalisty.
  • wybór formy opodatkowania

 

Poradnik dla przedsiębiorców

 

 

Forma opodatkowania działalności gospodarczej

 

Dla niektórych może być to oczywiste, myślę, że mimo wszystko warto podsumować kwestię opodatkowania działalności. Głównie dlatego, że to jeden z kluczowych aspektów prowadząc każdą działalność. Do wyboru mamy 4 możliwe formy opodatkowania:

 

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej – 18% lub 32% – tej formy nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, ponieważ jest ona przyznawana automatycznie,
  • opodatkowanie według jednolitej stawki podatku liniowego 19% – należy o takiej formie powiadomić urząd skarbowy, zaletą jednolitej stawki jest bez wątpienia jej niezmienność w przypadku przekroczenia granicy dochodu,
  • ryczałt od przychodów ewidencjowanych – podatek opłaca się jedynie od przychodu, jednak nie wszyscy mogą wybrać ten sposób opodatkowania, w tej formie opodatkowania nie można również odliczać kosztów uzyskania przychodów,
  • karta podatkowa – opcja tylko dla osoby, która nie korzysta z usług innych firm, współmałżonek nie prowadzi takiej samej działalności oraz nie zatrudnia pracowników w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

 

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

 

Po zrobieniu wymienionych wyżej kroków i podjęciu pierwszych decyzji możemy przystąpić do rejestracji firmy. W tym celu należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG, czyli do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można tego dokonać elektronicznie lub tradycyjnie – przez złożenie dokumentu w urzędzie gminy. Aby wysłać i podpisać wniosek CEIDG-1 przez internet potrzebujesz:

  • bezpłatnego Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego
  • konta na stronie CEIDG
  • adresu e-mail

 

We wniosku CEIDG-1 trzeba podać:

  • Dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL itd.)
  • Adres zamieszkania oraz adresy związane z zakładaną działalnością
  • Kody PKD
  • Nazwę firmy
  • Liczbę zatrudnianych pracowników
  • Dane dotyczące ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego
  • Formę opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych
  • Adres przechowywania dokumentacji rachunkowej
  • Informacje o rachunkach bankowych i pełnomocnictwach

 

Zakładanie działalności krok po kroku

 

 

Rejestracja działalności gospodarczej przez internet krok po kroku:

 

Krok 1. Załóż bezpłatny Profil Zaufany lub kup podpis kwalifikowany.

Krok 2. Zaloguj się na stronie CEIDG. Jeśli nie masz jeszcze konta w systemie CEIDG, w każdej chwili możesz się zarejestrować (na stronie głównej wybierz opcję „Załóż nowe konto”).

Krok 3. Po zalogowaniu na konto, wybierz „Załóż działalność gospodarczą”.

Krok 4. Na stronie „Załóż działalność gospodarczą” zobaczysz pola dotyczące sposobu przygotowania wniosku:

  • Wstępne przygotowanie danych – Nowy wniosek
  • Sposób przygotowania wniosku – Przygotuj wniosek wypełniając formularz (Możliwość dołączenia dodatkowych zgłoszeń do ZUS)
  • Dodatkowe opcje – Brak
  • Przepisz kod z obrazka i wybierz „Dalej”.

Krok 5. Wypełnij wniosek CEIDG-1 – zgodnie z uwagami, o których wspomniałem wyżej. Pamiętajcie przed wysyłką sprawdzić poprawność wpisanych danych!

Krok 6. Jeśli we wniosku CEIDG-1 zaznaczyliście, że nie posiadacie numerów NIP i REGON, otrzymacie je z automatu na adres e-mail. Bez dodatkowych formalności, w ciągu ok 1 tygodnia. W takim przypadku, wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie wnioskiem o uzyskanie NIP i REGON. Mimo, że pola są wymagane (oznaczone gwiazdką) nie trzeba ich wypełniać.

Krok 7. Możesz zaznaczyć formularze ZUS, które chcesz dołączyć do wniosku (pole pojawi się po wybraniu ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych). Jeśli nie złożysz odpowiednich formularzy ZUS wraz z wnioskiem CEIDG-1, musisz to zrobić samodzielnie w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Możesz złożyć je osobiście w urzędzie lub przez pue.zus.pl

Krok 8. Jeśli chcesz lub musisz zostać płatnikiem podatku VAT, możesz dołączyć do wniosku CEIDG-1, formularz rejestracyjny VAT-R. Pamiętaj, że musisz posiadać wcześniej nadany numer NIP. Wniosek VAT-R możesz złożyć przez serwis Biznes.gov.pl

Krok 9. Podpiszcie wniosek Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. O skutecznym dostarczeniu wniosków dowiecie się z potwierdzenia jakie zostanie wysłane na skrzynki mailowe.

 

Jeśli nie masz Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego, wniosek możesz wypełnić w internecie i podpisać go osobiście w urzędzie miasta lub gminy. W tym celu nie musisz rejestrować konta w internetowym systemie CEIDG a założenie działalności gospodarczej ograniczy się do:

 

Krok 1. Wypełnijcie wniosek online na stronie ceidg.gov.pl.

Krok 2. Po wypełnieniu wniosku pojawi się kod (numer wniosku) należy go zapisać i zachować.

Krok 3. W ciągu 7 dni od wypełnienia przejdźcie się do urzędu i podajcie urzędnikowi spisany kod (numer wniosku).

Krok 4. Urzędnik odnajdzie Wasz wniosek, wydrukuje i przekaże do podpisania (dzień podpisania jest dniem złożenia wniosku)

 

Od zeszłego roku istnieje możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej, jeżeli uzyskane przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia (w 2019 roku nie więcej zatem niż 1125 zł miesięcznie) oraz podatnik w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywał działalności gospodarczej. Więcej o działalności nierejestrowanej już wkrótce na moim blogu!

 

 

Podsumowanie – wady i zalety działalności gospodarczej

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest chyba najprostszą forma prowadzenia własnej firmy. Rejestracja jest darmowa, wygodna, nie wymaga tworzenia kapitału itd. Tak jak wspomniałem na samym wstępie – nie jest dla każdego. Ostateczną ocenę która forma prowadzenia działalności, czy też która forma opodatkowania jest lepsza, pozostawiam oczywiście Wam. Każdy powinien przeanalizować to osobiście, biorąc pod uwagę wady i zalety danego rozwiązania. Dlatego też na koniec podsumowałem kilka podstawowych plusów i minusów prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Zalety działalności gospodarczej:

  • brak kosztów założenia działalności gospodarczej
  • decyzyjność i swoboda działania – to, co stworzysz będzie dla Ciebie pracować
  • brak wymogu posiadania kapitału
  • nie ma górnej granicy zarobków
  • łatwość i wygoda w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej
  • możliwość łatwiejszej optymalizacji podatkowej
  • niskie koszty prowadzenia działalności
  • dodatkowe ulgi na start
  • ograniczone obowiązki sprawozdawcze
  • możliwość pracy w domu

 

Wady działalności gospodarczej:

  • odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania
  • obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS
  • brak płatnego urlopu
  • konieczność pilnowania zmian w prawie

 

Oczywiście obie listy można śmiało powiększyć o kilka dodatkowych argumentów. Może dodacie coś od siebie? Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis będzie dla Was pomocny. Być może łatwiej będzie podjąć Wam ostateczną decyzje lub postawić kolejne kroki na Waszej zawodowej drodze. Powodzenia!