Gdy już się wydawało, że sytuacja na rynku pracy uspokoiła się, a karty zaczął rozdawać pracownik, wszystko zmieniło się o 180 stopni. Epidemia i kryzys z nią związany, można chyba to powiedzieć na głos, zakończyła krótką erę pracownika. Fala zwolnień, zawieszonych działalności, powszechne redukcje etatów, zamrożona gospodarka, niepewna przyszłość, wstrzymane inwestycje – to wszystko składa się na dość ponury obraz rzeczywistości. Zarówno z perspektywy przedsiębiorcy, jak i pracownika. Pomyślałem, że tym razem skupię się na tej drugiej grupie.

 

Dzisiejszy wpis jest jednym z trzech, które razem będą tworzyć mini poradnik dla bezrobotnych. Jeśli z jakiegoś powodu straciliście pracę i poszukujecie nowej, mam dla Was kilka praktycznych wskazówek i wzór listu motywacyjnego do pobrania. Zapraszam do lektury!

 

 

Czym jest list motywacyjny?

 

Można chyba powiedzieć, że list motywacyjny już na stałe wpisał się w proces rekrutacyjny. Nie jest już tylko kaprysem większych firm, nie kojarzy się jedynie z określonymi branżami. Obok CV stał się podstawowym wymogiem i źródłem informacji o pracowniku. Czym dokładnie jest ten dokument? Dlaczego jest istotnym elementem rekrutacji?

Najprościej mówiąc, list motywacyjny to dokument, w którym potencjalny pracownik przedstawia swoją motywację do podjęcia pracy w danej firmie. Tak jak w CV określamy informacje o naszej osobie, doświadczeniach, wykształceniu, tak w liście motywacyjnym określamy dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku i dlaczego uważamy, że sprawdzimy się w tej roli. Można powiedzieć, że listy motywacyjny jest uzupełnieniem informacji o pracowniku, dzięki któremu pracodawca może lepiej poznać kandydata, jego motywację, podejście, czy nawet cechy osobowości. To zwłaszcza w przypadku większej rekrutacji (wieloetapowej), czy odpowiedzialnego stanowiska staje się dodatkowym argumentem, dodatkowym kryterium branym pod uwagę. Ułatwia to też sam proces rekrutacyjny od strony organizacyjnej. List motywacyjny jest dodatkowym filtrem, dzięki któremu pracodawca może wybrać właściwą osobę na właściwe miejsce. Bez konieczności zapraszania wszystkich kandydatów, którzy w jakiś sposób wydają się odpowiedni. Zwiększa to szanse na skuteczną rekrutację i ogranicza potrzebę bezpośrednich spotkań.

 

Dla pracownika z kolei, napisanie listu motywacyjnego to dobra sposobność, aby pokazać się w odpowiednim świetle. Zawsze się dziwiłem, czemu niektórzy (nawet z mojego otoczenia) tak niechętnie podchodzili do tej formy prezentacji. Tymczasem to świetna okazja, aby zaciekawić pracodawcę swoją osobą. Można śmiało powiedzieć, że to forma wizytówki, reklamy pracownika. Taki dokument przydaje się również wtedy, gdy będziecie chcieli aplikować na stanowisko na które nie było wystawione ogłoszenie o pracę. Pisząc ciekawego maila z listem motywacyjnym jesteście w stanie nie tylko zwrócić na siebie uwagę ale też udowadniacie, że jesteście zaangażowani, że profesjonalnie podchodzicie do swoich zadań, że reprezentujecie sobą znacznie więcej niż można wyczytać z CV.

 

Nie wszyscy pracodawcy i pracownicy dostrzegają jednak zalety listu motywacyjnego. Sam jestem zdania, że nie zawsze jest potrzebny, natomiast w przypadku niektórych specjalizacji wydaje się koniecznością. Jeśli szukałbym kogoś do działu marketingu, list motywacyjny byłby w zasadzie pierwszym mini testem. Pierwszym zadaniem rekrutacyjnym. Jeśli ktoś ma prowadzić firmowego bloga, albo kampanię reklamową, mailingową, tworzyć content – to pierwszą i dość konkretną laurką jego umiejętności będzie właśnie listy motywacyjny.

Nie wierzcie stereotypom, że nikt tak naprawdę nie czyta listów motywacyjnych, że są stratą czasu, bezsensu. Powtarzają to zazwyczaj osoby, którym jego napisanie po prostu nie pomogło w znalezieniu pracy 😉 Warto jednak zaznaczyć – list motywacyjny może działać na korzyść ale też na szkodę pracownika. Może zwiększyć szanse na zatrudnienie w danej firmie, albo przekreślić ją już na starcie. Dlatego teraz przejdźmy do tego jak napisać dobry list motywacyjny.

 

 

Rynek pracy w 2020 trendy

 

Jak napisać list motywacyjny?

 

Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze mam problem, gdy mam opowiadać o sobie. Ciężko zrobić to z dystansem. Co napisać, żeby podkreślić swoje mocne strony, a jednocześnie nie wyjść na zbyt pewnego siebie? Jakie informacje będą najważniejsze w danej sytuacji? Jak je przekazać? Najgorsze, że nie ma na to jednej poprawnej odpowiedzi. Jest jednak kilka ogólnych zasad i elementów, które powinien zawierać dobry list motywacyjny. 

 

Po pierwsze, list motywacyjny powinien mieć estetyczną formę i zachowane elementy formalne. Musi być czytelny, zaskoczeni? Chodzi o to, żeby był napisany jednolitym fontem, poprawną polszczyzną, z zachowaniem zasad gramatycznych. Z odstępami, akapitami, zwrotami grzecznościowymi itd. To absolutna podstawa, dlatego mówię o tym na wstępie.

Po drugie, list motywacyjny powinien być zwięzły. Musi zwierać wszystkie istotne informacje ale bez pisania go w trzech tomach. Nawet jeśli mamy dużo wartościowej treści, dużo doświadczeń i argumentów, musimy je skondensować do takich rozmiarów, żeby były łatwostrawne dla czytającego. Przyjęło się, że list powinien się mieścić na formacie A4 i myślę, że warto się tego trzymać.

 

List motywacyjny to uzupełnienie informacji, które już umieściliśmy w CV. Ważne będzie zatem żeby nie powielać bez sensu tych samych informacji. List ma służyć pracownikowi zaprezentowaniu się w dobrym świetle. Jest formą wizytówki, reklamy ale… targetowanej. Co to znaczy? Że nasze cechy, mocne strony, muszą odpowiadać oczekiwaniom potencjalnego pracodawcy. Najlepiej jeśli odpowiada wymaganiom, jakie są stawiane konkretnie na danym stanowisku. Dobrym pomysłem może być pisanie listu w oparciu o ofertę pracy. Macie wtedy odniesienie i jasną podpowiedź na co trzeba zwrócić uwagę.

Dobrze też, aby CV i list motywacyjny miały spójną szatę graficzną. Jeśli jesteśmy przy grafice, to unikałbym fajerwerków 🙂 Łatwo się zapędzić w upiększaniu dokumentów, a tymczasem dobrze sprawdza się minimalizm. Oczywiście nie oznacza to, że nie w niektórych przypadkach nie można przygotować czegoś ekstra. Kreatywność ma jednak różne oblicza, dlatego planując wygląd listu motywacyjnego trzeba kierować się wyczuciem i charakterem pracy do jakiej aplikujemy. CV i list motywacyjny w formie infografiki? Czemu nie. Pamiętajcie tylko, że najważniejsze jest treść.

 

List motywacyjny najlepiej piszę się … gdy nie szukamy pracy. Gdy nie ma ciśnienia i presji czasu.

 

Dochodzimy do moim zdaniem najważniejszej kwestii. Może to dziwnie zabrzmi w kontekście wzoru listu motywacyjnego, który udostępniam poniżej, ale dobrze jeśli Wasz list motywacyjny nie jest szablonowy. Musi mieć indywidualny charakter i zdradzać Wasze realne cechy. Zamiast oklepanych i wyświechtanych ogólników, przekażcie coś od siebie. Zamiast wymieniać swoje zalety jak wszyscy, opowiedz o sytuacjach w których musiałeś się nimi wykazać. Pisanie listu motywacyjnego jest pewnego rodzaju storytellingiem. Chodzi o to, abyś opowiedział swoją historię.

 

Dobrze jeśli w liście motywacyjnym wyjaśnicie dlaczego staracie się o pracę właśnie w tej firmie. Możecie podkreślić wartości firmy, informacje które zdobyliście w trakcie researchu. Możecie skupić się na samym stanowisku i roli jaką mielibyście pełnić. Odpowiecie w ten sposób na często pojawiające się w rekrutacji pytanie: „Dlaczego chcesz u nas pracować”. Udowodnicie też, że rozumiecie z jakimi wyzwaniami wiąże się praca, oraz pokażecie, że poświęciliście czas na zdobycie informacji o potencjalnym pracodawcy. Zaangażowanie kandydata już na samym początku, zawsze będzie dobrym sygnałem dla pracodawcy. Wiem to po sobie!

 

List motywacyjny – darmowy wzór

 

Wiele osób idzie na łatwiznę i korzysta z gotowych wzorów listów motywacyjnych, które powszechnie są dostępne w sieci. To błąd. Zwłaszcza jeśli nagle okazuje się, że ten sam szablon powtarza się wielokrotnie u kandydatów. To trochę strzał w kolano na dzień dobry. Najlepiej jeśli podejdziecie do tego indywidualnie.

 

Darmowy wzór listu motywacyjnego, który udostępniam nie jest zatem typowym szablonem na zasadzie: kopiuj i wklej. To po prostu nie jest skuteczne i nie o to chodzi. Tak jak już wspominałem wyżej, list motywacyjny to szansa, którą można wykorzystać przykładając się do tego, lub można ją zmarnować podchodząc do tego niedbale. Dlatego wzór listu motywacyjnego, który możecie pobrać klikając na poniższą grafikę, jest szablonem, który będziecie musieli samodzielnie uzupełnić. Myślę, że będzie to bardziej wartościowe i uniwersalne niż gotowiec do bezmyślnego przepisania. Dzięki temu jest większa szansa, że realnie pomoże Wam w pozytywnym przejściu przez pierwszy etap rekrutacji.

 

 

Wzór listu motywacyjnego do pobrania

 

 

Mam nadzieję, że udostępniony wzór będzie Wam dobrze służyć. Dobrym uzupełnieniem dokumentacji potrzebnej w procesie rekrutacyjnym są referencje od poprzedniego pracodawcy. Dobre słowo od byłego szefa, uwiarygodni Wasz list motywacyjny, to pewne. Na moim blogu znajdziecie wzór listu referencyjnego do pobrania, zapraszam do skorzystania. Tak jak wspomniałem, dzisiejszy wpis jest pierwszym z serii poświęconej rekrutacji. W następnych artykułach przygotuję dla Was kolejne wzory dokumentów i garść praktycznych porad. Nie musi być to jednak komunikacja jednostronna. Jeśli macie jakieś doświadczenia, opinię którą macie ochotę się podzielić, zapraszam do dyskusji.

Powodzenia!

 

Poradnik dla przedsiębiorców