Chyba dla nikogo nie będzie tajemnicą i wielkim odkryciem jeśli powiem, że video marketing rośnie w siłę.

Da się to zauważyć śledząc bieżące trendy w marketingu, albo po prostu można to odczuć na własnej skórze korzystając z internetu. W różnego rodzaju portalach, również społecznościowych, treści w formie video powoli zastępują tradycyjny tekst i nieruchomy obraz. 

Dlaczego? Jak można to wykorzystać w biznesie?

 

Video marketing w biznesie – dlaczego warto?

 

O tym dlaczego warto korzystać z video marketingu wspominałem już gdy pisałem o trendach w marketingu. Dziś rozwiniemy wątek i skupimy się na dodatkowych powodach.

 

Po pierwsze – statystyki. Może nie dają pełnego obrazu, nie mówią wszystkiego, ale przynajmniej rzadko kłamią. Gdy przeglądałem różne badania z zeszłego roku trafiłem na kilka ciekawych wniosków:

  • ponad połowa użytkowników sieci ogląda video każdego dnia
  • statystycznie spędzamy 1/3 całej aktywności online na oglądaniu filmów
  • 90% ankietowanych użytkowników sieci potwierdza, że filmy są przydatne w procesie podejmowania decyzji o zakupach
  • na samym YouTubie każdego dnia ogląda się ok. 4 miliardów filmów

 

 

Po drugie forma Video wzbudza większe zaufanie wśród odbiorców. Ta forma komunikacji z klientem skraca dystans, dzięki czemu łatwiej wzbudzać określone reakcje. Łatwiej być wiarygodnym i tworzyć wiarygodny przekaz. Nasza treść nie tylko staje się bardziej przekonująca, ale też bardziej zauważana i chętniej klikana. Trzecim powodem jest właśnie zaangażowanie. Nie trzeba wspominać jak ważny jest to aspekt w marketingu?

Filmy są nie tylko klikane chętniej, ale też chętniej komentowane, udostępniane. Nie tylko na stronie czy w social mediach, ale nawet w mailach. Sam miałem okazję to sprawdzić w trakcie własnych kampanii i newsletterów. Filmy powodowały wzrost unikalnych kliknięć. Wiąże się to nie tylko z tym, że video ma wygodną formę. Mam wrażenie, że bardziej działa tu możliwość “dotknięcia” danego tematu. Nie tylko w przypadku zakupu ubrania wolimy najpierw przymierzyć, czy zobaczyć produkt na własne oczy.

 

Po czwarte video marketing w biznesie daje duże możliwości. Filmy pozwalają przekazać więcej treści w krótszym czasie i nieangażującej formie. Mają duży potencjał, a jedyne granice wyznacza tu nasza kreatywność i budżet. Video lepiej działa na zmysły i pobudza odbiorcę niż tradycyjny tekst, przy minimalnym wysiłku. Nasz przekaz staje się bardziej interaktywny i atrakcyjny, co daje duże możliwości przy kreacji.

 

Po piąte filmy sprawdzają się przy kreowaniu wizerunku firmy. W końcu dajemy się poznać jako marka, wychodzimy z cienia, czy jak to teraz lubi się mówić: “ze strefy komfortu”. To sprawia, że kreowanie wizerunku jest jeszcze skuteczniejsze. Odbiorca widzi konkretną osobę, a nie tylko logo i Panią znaną ze stokowych zdjęć. To pomaga budować naszą tożsamość biznesową, autentyczność i zaufanie, czyli kluczowe aspekty przy kreowaniu wizerunku marki.

 

Duże możliwości tej formy przekazu, mogą dać nam nowe możliwości, albo mogą stać się pułapką. Dlatego wykorzystanie video marketingu w biznesie musi być elementem spójnej strategii marketingowej. Musi być dobrze przemyślane i dopasowane do specyfiki naszej grupy docelowej. Wtedy mamy realną szansę na wzbudzanie zaplanowanych emocji, na tworzenie pozytywnego wizerunku naszej marki, naszych usług, czy produktu. 

A jak to wszystko można wykorzystać w praktyce?

 

Video marketing w biznesie

 

Video marketing – jak wykorzystać w biznesie? 

 

Warto mieć świadomość tego, że video marketing odpowiednio wykorzystany w biznesie może przynosi korzyści. A mając już takie przekonanie, warto z teorii przejść do praktyki.

Najważniejszy i najtrudniejszy bywa pierwszy krok. W zależności od tego w jakiej branży prowadzicie firmę, będziecie musieli opracować nie tylko content Waszego video, ale też jego charakter, formę, dopasowaną do odbiorcy i nakreślonej strategii. Trzeba mieć jasno określony cel, po co i dlaczego decydujemy się na video marketing. 

Jak możecie go wykorzystać? Na przykład do przekazania informacji o produkcie lub usłudze w nowej, atrakcyjnej formie. Może z lekkim przymrużeniem oka, dzięki czemu będziemy wzbudzać pozytywne emocje, które potem mogą pozytywnie odbić się na sprzedaży. Możecie wykorzystać go do budowania społeczności wokół marki. Do pobudzenia zaangażowania. Do poszerzenia zasięgu swojego przekazu wśród potencjalnych klientów, czy do zaktywizowania fanów.

 

A może tak jak mi, będzie Wam zależeć na skróceniu dystansu z odbiorcą, przekazanie jacy ludzie i wizja, kryje się pod danym marką. Mój przykład i kanał na YouTubie, to dowód na to, że nie trzeba od razu inwestować w to dużych środków. To też przykład na to, że nie od razu wszystko będzie wychodzić 🙂 Poniżej przykładowy filmik, a po więcej oczywiście zapraszam na kanał YT.

 

 

To nie musi być trudne, kosztowne, ani stresujące. Naprawdę wiele zależy tu od indywidualnych oczekiwań, pomysłów i koncepcji. A jak jeszcze możecie wykorzystać format video w marketingu i biznesie?

 

Posty video

 

W social mediach – na Facebooku, Instagramie i pozostałych portalach świetnie sprawdza się format video. Nie tylko przyciąga widzów, ale też pomaga zwiększać zasięg naszych postów. Prowokuje do reakcji, wyróżnia się i jest ciekawszą formą przekazywania pewnych informacji niż zdjęcia, czy grafiki. Wrzucane filmy możemy wykorzystać jako reklamę, promując je do odpowiednich grup odbiorców.

 

Live streaming

 

Relacje video na żywo, przyciągają zazwyczaj sporą grupę odbiorców. Widać to zwłaszcza w portalach społecznościowych. Ta forma sprawia, że odbiorcy mogą na żywo uczestniczyć w wydarzeniach. Nie tylko obserwować, ale też brać w nich aktywny udział, a na tym powinno nam zależeć.

 

Firmowy vlog

 

Masz firmowego bloga? To idealne miejsce na wprowadzenie video marketingu. To dobry sposób, aby zweryfikować jaki pomysł i koncepcja sprawdzi się w praktyce, jakie będą opinie i reakcje czytelników. Jeśli zauważycie pozytywne sygnały, może warto pójść krok dalej i pomyśleć o vlogu? Może warto zacząć regularnie nagrywać poradniki, w formie video odpowiadać na pytania klientów, wątpliwości. To dobry sposób na budowanie relacji.

 

Video 360

 

To świeży temat. Być może nie każdy i nie w każdym biznesie, będzie mógł wykorzystać ten pomysł. Video 360 świetnie sprawdza się w branży turystycznej, hotelarskiej, ale tak ja mówiłem – wszystko zależy od Waszej kreatywności. Poszukajcie w sieci przykładów i inspiracji.

 

Video marketing w biznesie

 

Niezależnie od tego jak i do czego, będziecie chcieli wykorzystać format video w Waszym biznesie, warto już dziś zacząć działać w tym kierunku. Video marketing w biznesie jest popularny, a z dalszym rozwojem nowoczesnych technologii, ta tendencja będzie tylko rosła na sile

 

Można powiedzieć, że jest odpowiedzią na potrzeby odbiorców. Daje duże możliwości do tworzenia unikatowego i oryginalnego przekazu, które skutecznie nas wyróżnia, pobudza naszych odbiorców i pomaga kreować wizerunek naszej marki w internecie i nie tylko. Format video jest bardziej przekonujący, wzbudza emocje, nie wymaga dużego wysiłku od odbiorcy, ale jednocześnie wzmacnia zaangażowanie. 

 

Czy potrzebujecie więcej argumentów, żeby spróbować? A może już macie jakieś doświadczenia z video marketingiem? Zapraszam do dyskusji!

 

Marketing Video marketing w biznesie