Jeszcze jakiś czas temu Polacy masowo wyjeżdżali z kraju za pracą. Jednym z głównych kierunków był oczywiście Lądek Zdrój. To znaczy Londyn, a mówiąc ogólnie UK.

Mam wrażenie, że teraz trochę się to zmieniło. Polacy prędzej zakładają własny biznes w UK, niż kończą przy przysłowiowym zmywaku. 

 

Własny biznes w UK

 

O tym jak wygląda prowadzenie własnej firmy często opowiadam na blogu, regularnie poruszam też ten wątek w filmach na YouTubie. To kawałek chleba, który bywa ciężki, nie jeden się nim zadławił. A z drugiej strony nic tak nie smakuje jak sukces, prawda? 🙂

Oczywiście wszystko zależy co dla kogo jest sukcesem i jak go mierzy. Podejścia są naprawdę różne, tak jak i różna jest droga do spełnienia swoich celów. Ważne jest jaki macie na siebie pomysł i jakie macie możliwości…

Może własny biznes w UK, w Waszym przypadku będzie strzałem w dziesiątkę?

 

 

W zeszłym roku w Anglii było ponad 40 tyś. polskich firm, co plasowało nas w czołówce nacji, które prowadzą działalność na Wyspach. Dużo prawda? To dowód, że się da.

Pozostaje pytanie dlaczego warto założyć własny biznes w UK? Dziś chcę przybliżyć Wam ten temat, jako alternatywę, pomysł, który może, ale nie musi być dla Was dobrym rozwiązaniem. Spędziłem „parę” lat na Wyspach i miałem okazję poznać temat na własnej skórze. Postaram się poruszyć najważniejsze sprawy, ale jeśli coś mi umknie, dajcie znać w komentarzach.

Przede wszystkim pamiętajcie, że nie warto kierować się samym przeczuciem (choć jest ważne!) czy trendami (choć warto je śledzić!)… Najważniejsze to mieć realne argumenty, konkretne powody dla których obieracie taką, a nie inną drogę. Oto kilka z nich…

 

Dlaczego warto założyć własny biznes w UK?

 

Nie od dziś mówi się, że w Wielkiej Brytanii są korzystne warunki do prowadzenia interesów. Potwierdzam. Założenie firmy jest nie tylko łatwiejsze, ale też nie wiąże się z dużymi opłatami i formalnościami.

Istnieje kilka form działalności jakie można prowadzić w UK:

  • firmę jednoosobową
  • firmę z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółkę partnerską

 

Wybór zależy od Was, natomiast skupimy się na najprostszej formie, czyli działalności jednoosobowej – sole trader.

 

Własny biznes w uk

 

Podatki w UK

 

Jednym z ważniejszych argumentów zachęcających do założenia działalności w UK są niskie obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców.  Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat kwotę wolną od podatku podwyższano tam kilkanaście razy. Obecnie jest ona ok 20 razy wyższa niż w Polsce. Drugi próg podatkowy (stawka 40%) zaczyna się, jeśli dobrze pamiętam, od 45 tys. funtów dochodu rocznie. Trzeci próg  – stawka 45%, powyżej 150 tys. funtów.

Wnioski są oczywiste – wiele firm działających na Wyspach nie płaci żadnych podatków dochodowych! Już ten jeden element sprawia, że ludzie decydują się na własny biznes w UK.

W Polsce możemy o takich warunkach do rozwoju tylko pomarzyć…

 

Urzędy w UK

 

Rejestracja firmy odbywa się najczęściej przez internet – to akurat nic nowatorskiego, ale jakby trzeba było załatwić coś osobiście, w urzędzie, to możemy spodziewać się zupełnie innego traktowania niż w Polsce.

Mam wrażenie, że urzędy w Wielkiej Brytanii są po prostu bardziej przyjazne przedsiębiorcy i nie odstraszają tak skutecznie jak w Polsce. Nastawienie brytyjskich urzędników w HRMC (Urząd Skarbowy i Podatkowy w Wielkiej Brytanii) można określić jako pomocne i pozytywne. 

 

Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na realne wsparcie, widoczna jest inna mentalność – moim zdaniem po prostu bardziej logiczna. Urzędy w UK mają świadomość, że im lepszy będzie Wasz biznes, tym większe będziesz płacić podatki, będziesz zatrudniać większą ilość pracowników, czym pozytywnie wpłyniesz na gospodarkę.

Urzędnicy mają większą świadomość, że pomoc jaką mogą okazać jest we wspólnym interesie obydwu stron. Wasz rozwój oznacza większe wpływy do Państwa – czyli powinniśmy się nawzajem wspierać i pomagać. Proste prawda? Dlatego też webinaria, szkolenia i wykład dla początkujących przedsiębiorców, są tu na porządku dziennym.

 

ZUS tylko z dochodem

 

W Polsce brzmi jak bajka, ale w UK taki system funkcjonuje już od wielu lat. Jeśli Twoja działalność nie przynosi dochodu – nie płacisz składek w ZUSie. Jeśli dochód Waszej firmy przekroczy kwotę 4 745 funtów, wówczas pojawia się obowiązek opłacenia tzw. National Insurance Contributions Class 4 w wysokości 8 proc. dochodu przekraczającego tą kwotę.

Dopiero ze wzrostem dochodu, proporcjonalnie wzrastają opłaty – dzięki temu nikt nie „podcina Ci skrzydeł” w momencie kiedy jeszcze na dobre „nie wyskoczyłeś z gniazda”.

 

Własny biznes w Anglii – o czym pamiętać?

 

Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje działalności wymagają specjalnych zezwoleń i licencji. Pojawiają się też dodatkowe wymogi jeśli zamierzacie prowadzić działalność związaną np. z bankowością, ubezpieczeniami czy handlem. Dlatego ważne jest aby być dobrze zorientowanym i mieć aktualne informacje.

Inna ważna sprawa – w UK za długi firmy odpowiada się własnym majątkiem. Można też odliczać od podatku niektóre koszty firmowe, takie jak np wydatki na utrzymanie biura, czy media.

 

Zapewne znalazłoby się jeszcze kilka istotnych spraw, które trzeba zaplanować, przemyśleć i wiedzieć zanim zdecydujecie się założyć własny biznes w UK. Jednak moim zadaniem było pokazanie Wam, że taki pomysł może być świetną alternatywą i wcale nie musi być trudny w realizacji.

Chętnie Wam w tym pomogę jeśli potrzebujecie realnego i konkretnego wsparcia. Mogę pomóc nie tylko przy kwestiach formalnych, możemy razem przeanalizować strategię biznesową i zweryfikować pomysły na rozwój Waszej działalności. Zajmuję się tym na co dzień, więc chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami.

Jeśli macie jakieś własne przemyślenia, którymi chcecie się podzielić – również się nie krępujcie 🙂