Dzisiejszy wpis będzie szczególnie pomocny dla osób, które planują założyć własną działalność gospodarczą, które dopiero startują z własną firmą. Podsumuję w nim najważniejsze informacje o CEIDG, czyli o portalu stworzonym, aby ułatwić Wam założenie i prowadzenie własnej działalności. Otrzymacie ode mnie kilka praktycznych wskazówek i dokładną instrukcję, która ułatwi Wam poprawne złożenie wniosku i tym samym wpisanie się do ewidencji działalności gospodarczej. Zapraszam!

 

 

CEIDG – najważniejsze informacje

 

 

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej została wprowadzona w 2004 roku. Głównym założeniem była chęć ułatwienia przyszłym przedsiębiorcom założenie własnej firmy. 15 lat po tej decyzji można chyba przyznać, że cel został spełniony. Zniesiona została konieczność rejestracji przedsiębiorstwa w urzędzie gminy właściwym na miejsce zamieszkania, a w to miejsce pojawiła się możliwość rejestracji online. Bez zdejmowania domowych papuci można teraz zarejestrować własną firmę. Choć portal CEIDG daje oczywiście większe możliwości.

 

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą już działalność gospodarczą mogą z pomocą portalu wprowadzić zmiany, zaktualizować ważne dane i informacje, mogą też zawiesić działalność, wznowić lub po prostu ją zamknąć. Wszystko wygodnie z perspektywy domowego komputera, co stało się dużym atutem i uprościło formalności.

Ułatwienie rejestracji i kontaktów z urzędem to jedno. Druga sprawa to dostęp do informacji. W zasadzie każdy kto ma dostęp do internetu może skorzystać z bezpłatnej bazy danych zawierającej informacje o przedsiębiorstwach zarejestrowanych w całej Polsce. Może też skorzystać z informacji udostępnianej przez KRS. Z resztą może zamiast czytać co zawiera się w portalu CEIDG, sami go odwiedzicie? Znajduje się pod adresem https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine.

 

Aby poprawnie wpisać się do ewidencji działalności gospodarczej niezbędne będzie złożenie online wniosku CEIDG-1. Dzięki niemu możecie w łatwy sposób:

  • złożyć wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON;
  • przygotować zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego NIP;
  • złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • zgłosić się jako płatnika składek do ZUS-u
  • złożyć oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

 

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu na stronie CEIDG wniosek można wypełnić i podpisać elektronicznie, a następnie złożyć online. Wniosek można też podpisać za pomocą profilu zaufanego ePUAP. W przypadku kiedy z jakiegoś powodu nie chcecie podpisywać go przez internet, możecie wydrukować wypełniony dokument i podpisać go w dowolnym urzędzie. Urzędnik odnajdzie go w systemie po numerze, wydrukuje do podpisu. Możecie też od podstaw, tradycyjnie wypełnić go w urzędzie w wersji papierowej. Warto pamiętać, że złożyć wniosek można w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Nie ma już obowiązku pojawienia się w urzędzie ze względu na miejsce zamieszkania. To spory plus, zwłaszcza kiedy planujemy prowadzenie działalności z dala od miejsca zameldowania. 

 

Jeśli zastanawiacie się co jeszcze powinniście wiedzieć zanim zarejestrujecie swoją firmę, to polecam odwiedzić portal gov.pl TUTAJ macie bezpośredni odnośnik. Zachęcamy do lektury, znajdziecie mnóstwo cennych i przede wszystkim sprawdzonych wskazówek. A my możemy przejść teraz do samego wniosku. 

 

 

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej – instrukcja

 

 

Możemy przejść do części praktycznej, czyli do samego wniosku o wpis do CEIDG, który jest pierwszym wnioskiem jaki składacie zakładając własną firmę. To obowiązkowy, pierwszy krok. Ważne, aby wykonać go poprawnie. Dlatego dla ułatwienia przedstawiam instrukcję jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, z wyszczególnieniem i objaśnieniem poszczególnych pól i rubryk.

 

Wniosek o wpis do CEIDG instrukcja krok po kroku:

 

  1. Rodzaj wniosku – zaznaczamy opcję „1. Wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorcy”
  2. Miejsce złożenia wniosku – to pole wypełnia urząd
  3. Data złożenia wniosku – tu jak podpowiada logika wpisujemy dzień złożenia wniosku, który przypada na wizytę w urzędzie, albo moment podpisanie wniosku online. Samo wypełnienie wniosku nie jest równoznaczne z jego złożeniem – konieczny jest podpis.
  4. Wniosek złożony przez – tu wpisujemy: przedsiębiorca jeśli samodzielnie składamy wniosek, a jeśli składa go  inna osoba uprawniona, np pełnomocnik albo opiekun, wybieramy opcję “osoba uprawniona”.
  5. Dane wnioskodawcy – to dane ewidencyjne przedsiębiorcy, które należy uzupełnić o takie informacje jak : płeć, dokument tożsamości z numerem i serią, numer pesel, NIP (jeśli posiadacie, jeśli go nie wpiszecie Urząd Skarbowy sam uzupełni tę informację!), REGON (jeśli posiadacie, jeśli nie to GUS uzupełni te informacje w ciągu 7 dni od wpisu), imiona, nazwisko (w tym rodowe jeśli posiadacie), dane rodziców, data i miejsce urodzenia, posiadane obywatelstwa. Myślę, że tu nie będziecie mieli większych problemów
  6. Następnym krokiem będzie zaakceptowanie oświadczenia dotyczącego zakazów. Nie muszę chyba przypominać, aby najpierw go przeczytać 😉  Jeśli oświadczenie jest zgodne z prawdą w Waszym przypadku, klikacie ” „tak, składam oświadczenie”. Jeśli macie zakaz wykonywania działalności gospodarczej – wniosku nie złożycie, ale to raczej było do przewidzenia mając zakaz.
  7. Kolejna część wniosku przewidziana jest dla cudzoziemców (z wyjątkiem USA). Jeśli jesteś cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej, spełniającym wymogi dla założenia działalności gospodarczej w Polsce wymienione w art. 4 ust. 2 lub ust. 4 lub ust. 5 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to w tej części będziesz musiał podać dane dokumentu potwierdzającego ten status. Do tego będziesz musiał dołączyć skan decyzji o pozwolenie na pobyt w Polsce.
  8. Kolejnymi danymi, które trzeba uzupełnić we wniosku o wpis do CEIDG, jest adres zamieszkania przedsiębiorcy. Chodzi o faktyczne miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Informacja ta nie będzie jednak widoczna we wpisie. Ważne jednak, aby wszystkie dane wypełnić dokładnie, biorąc pod uwagę realne województwo, powiat, gminę, miejscowość, ulicę i numery domu oraz lokalu z kodem pocztowym. Na ten adres będziesz otrzymywał korespondencję z urzędu skarbowego, jeśli nie
    wybierzesz formy elektronicznej. 
  9. Kolejny adres do wpisania to adres elektroniczny, czyli adres skrytki elektronicznej jeśli taką posiadasz. Jeśli nie może założyć ją na stronie http://www.epuap.gov.pl. Na tę skrytkę możesz otrzymywać korespondencję od urzędów ze skutkiem doręczenia.
  10. Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy – w tym polu wpiszcie nazwę firmy, jaką chcesz się posługiwać w obrocie gospodarczym. Firma musi zawierać imię i nazwisko (w mianowniku). Możesz w niej umieścić także dodatkowe określenia. Nazwa firmy może mieć maksymalnie 512 znaków, w tym: litery (małe i duże), cyfry, spacje i znaki specjalne. Firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Nie może też wprowadzać w błąd. Pamiętajcie, że wpis w CEIDG dotyczy Was jako przedsiębiorców, a jako osoby fizyczne
    możecie prowadzić tylko jedną firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w wielu branżach, dla których trudne jest wybranie wspólnej nazwy, polecam wpisanie w tym polu samego imienia i nazwiska.
  11. Kolejne pola to przewidywana liczba pracujących, gdzie wpisujemy przewidywaną całkowitą liczbę osób
    pracujących, do których zaliczasz się również Ty sam.
  12. Następnie wpisujemy przeważający rodzaj działalności gospodarczej wg PKD (tylko jeden kod PKD może być główny, pozostałe wpisujemy niżej). Jeśli nie znasz opisów kodów PKD, co byłoby zrozumiałe, możesz zajrzeć pod TEN link. Znajdziesz tam pełną tabelę i niezbędne informacje.
  13. Nazwa skrócona to kolejne dane – pod tą nazwa Twoja firma będzie widoczna w ZUS. Nie możesz się nią posługiwać nigdzie indziej, jeśli nie zawiera Twojego imienia i nazwiska. Jej długość jest ograniczona do 31 znaków. Może być zbliżona do właściwej nazwy firmy lub zupełnie inna – najwygodniej wpisać tu po prostu imię i nazwisko.
  14. Data rozpoczęcia działalności – tu podajemy pierwszy dzień prowadzenia działalności gospodarczej. Możesz wpisać zarówno wsteczną, jak i bieżącą lub przyszłą datę. Przed wybraniem wstecznej daty upewnij się w ZUS, US i innych instytucjach, czy wybranie wstecznej daty nie spowoduje problemów, których lepiej uniknąć. Pamiętaj, też że jako podatnik VAT nie możesz zarejestrować się wstecz.
  15. Kolejne dane do uzupełnienia to dane do kontaktu. Możecie tu podać numer telefonu, mail, fax oraz adres strony www. Jeśli nie chcecie by wpisane dane zostały opublikowane na wpisie, ale jednocześnie chcecie, aby były przekazane do US i ZUS, wystarczu zaznaczyć “Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG”.
  16. Adresy związane z działalnością gospodarczą – tu podajemy adresy, które są związane z Twoją firmą. Macie obowiązek posiadać tytuł prawny do każdego z adresów, który podajecie w tej sekcji. Wpisanie adresu do doręczeń (pod korespondencję) jest obowiązkowe. Jeśli chodzi o stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej, to w tym miejscu podaje się adres biura, warsztatu itp. Można zaznaczyć pole „Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej” jeśli np. pracuje się u klienta. Natomiast w dodatkowych miejscach prowadzenia działalności wpisujemy wszystkie oddziały, punkty sprzedaży i świadczenia usług.
  17. Kolejny krok to określenie gdzie będziecie ubezpieczeni jako przedsiębiorcy. Wybieramy „Zakład Ubezpieczeń Społecznych” i wpisujemy datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS, czyli datę rozpoczęcia działalności. Od razu możemy zaznaczyć czy chcemy razem z formularzem CEIDG wypełnić on-line i wysłać jeden z następujących ZUS-owskich druków: ZZA, ZWUA, ZUA, ZIUA, ZCNA. Jeśli zaznaczymy któryś, to pojawi się on w kolejnym kroku. Jeśli zastanawiacie się co oznacza każdy druczek, to poniżej krótkie podsumowanie: ZZA – rejestracja przedsiębiorcy, który pracuje dodatkowo na etacie i/lub chce skorzystać z ulgi na start, ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń, ZUA – rejestracja przedsiębiorcy, który nie pracuje dodatkowo na etacie ani nie korzysta z ulgi na start, ZIUA – zmiana danych osoby ubezpieczonej, ZCNA – zgłoszenie członków rodziny osoby ubezpieczonej. Rozpoczynając działalność wypełniamy dokument ZZA lub ZUA.
  18. Kolejne pola wypełnia się jedynie w przypadku zawieszania, wznawiania lub zaprzestawania wykonywania działalności gospodarczej, aż dojdziemy do informacji dotyczącej naczelników urzędów skarbowych W tym miejscu formularz CEIDG 1 wymaga wskazania urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy zacząć wpisywać nazwę miasta i wybrać z listy dostępnych.
  19. Kolejny krok to wybór sposobu opodatkowania działalności. Większość przedsiębiorców wybiera tutaj „na zasadach ogólnych”, ale tę kwestię wypadałoby mieć przemyślaną zanim przystąpicie do wypełniania wnioski o wpis do CEIDG.
  20. Forma wpłaty zaliczki – tu można wybrać częstotliwość wpłacania zaliczki na podatek dochodowy, czyli rozliczania dokumentu PIT-5, najczęściej wybierana opcja to miesięczna. Kwartalna i uproszczona są zarezerwowane dla przedsiębiorców w 2 i kolejnym roku prowadzenia firmy. Można z niej skorzystać przy zakładaniu działalności tylko po wcześniejszym otrzymaniu zgody ze swojego urzędu skarbowego.
  21. Rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej to kolejny krok we wniosku. Do wyboru macie 4 opcje: Księgi rachunkowe – czyli pełna księgowość wymagana przy dużych przychodach (1,2 mln. euro rocznie), Podatkowa księga przychodów i rozchodów – wymagana przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych, Inne ewidencje – najczęściej ryczałt od przychodów, Nie jest prowadzona – przy wyborze karty podatkowej.
  22. Jeśli planujecie skorzystać z usług biura rachunkowego zaznaczacie opcję, że dokumentacje rachunkowa będzie prowadzona przez inny podmiot. W takim wypadku będziecie zmuszeni uzupełnić dodatkowe pola związane z tym aspektem. Możesz tu wpisać dane
    podmiotu, który faktycznie będzie zajmował się dokumentacją rachunkową i jest to potwierdzone stosowną umową lub inną formą zgody. Podczas składania wniosku nie musicie przedstawiać jednak żadnego dokumentu, który to potwierdza.
  23. Adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy, czyli miejsce, w których rzeczywiście będzie znajdowała się dokumentacja firmy. Adres biura księgowego albo miejsce zamieszkania lub wykonywania działalności.
  24. Jeśli prowadzicie zakład pracy chronionej zaznaczcie kolejną opcję. To specjalny rodzaj działalności oparty na zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
  25. Kolejne pola do zaznaczenia dotyczą z kolei informacji, czy jesteście wspólnikami spółek. Zaznaczcie zgodnie z prawdą.
  26. Następna informacja do uzupełnienia dotyczy małżeńskiej wspólności majątkowej. Należy wypełnić, jeżeli wnioskodawcę wiąże z małżonkiem wspólność majątkowa oraz jeżeli taka wspólność kiedyś istniała, ale ustała. Możesz także zrezygnować z odpowiadania na to pytanie. Wtedy na wpisie przy tej rubryce pojawi się myślnik.
  27. Dane identyfikacyjne rachunku bankowego wnioskodawcy. To pole nie jest obowiązkowe. Możecie podać dane rachunków bankowych związanych z prowadzeniem firmy, ale nie masz obowiązku zakładania osobnego rachunku bankowego dla firm, jeśli regulamin Twojego konta osobistego nie zabrania korzystania z niego także w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli obecnie nie masz żadnego konta, które można uznać za związane z zakładaną firmą – zostaw to pole puste i uzupełnij wnioskiem o zmianę, gdy już podejmiesz decyzję o założeniu nowego rachunku bankowego lub użyciu któregoś z już posiadanych do celów firmowych.
  28. Informacja o numerach identyfikacyjnych uzyskanych w innych krajach, czyli pole które uzupełniamy jeśli posiadamy odpowiedniki NIP czy REGON w innych krajach.
  29. Wniosek kończymy ewentualnym upoważnieniem osoby lub firmy do prowadzenia naszych spraw w CEIDG. Co do zasady
    pełnomocnictwo uwidocznione w CEIDG powinno być honorowane we wszystkich instytucjach poza Urzędem Skarbowym (tu wymagane jest zgłoszenie pełnomocnictwa ogólnego przez Portal Podatkowy, a także pełnomocnictwa szczegółowego do celu
    rejestracji jako podatnik VAT). Pamiętajcie, że nie macie obowiązku zgłaszania do CEIDG swoich pełnomocników – każdy z nich może załatwiać Twoje sprawy okazując papierowe pełnomocnictwo, które od Ciebie otrzymał. Jeśli chcecie ich wpisać od razu, oczywiście można to zrobić.

 

 

To by było na tyle. Jeśli potrzebujecie wsparcia i macie dodatkowe wątpliwości w związku z rejestracją działalności gospodarczej i wnioskiem do CEIDG, to zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Czy to ze mną, czy z moim biurem rachunkowym M&M Księgi Rachunkowe. Chętnie pomożemy, nie tylko w przypadku wniosku ale również jeśli chodzi o obsługę księgową Waszej firmy.