Prowadzenie własnej firmy wiąże się nierozerwalnie z koniecznością bycia na bieżąco z obowiązującym prawem. Nie chodzi tylko o to, aby znać swoje obowiązki i zagrożenia ale też wiedzieć, gdzie szukać swoich szans. Profesjonalna, dobrze dobrana obsługa prawna takie szanse daje, a do tego pomaga w rozwoju firmy.

Jak? Dlaczego warto z niej skorzystać? Jak wybrać odpowiednią kancelarię i usługi prawne dla własnego biznesu?

Obsługa prawna firm – dlaczego warto?

Zacznijmy od tego, że większość przedsiębiorców na hasło obsługa prawna od razu ma przed oczami duże koszty, jakie się z tym wiążą. To błąd. Po pierwsze dlatego, że usługi prawne wcale nie muszą być drogie. Dużo zależy od indywidualnej oferty i wyboru odpowiedniej kancelarii. Po drugie – błędne jest samo podejście. Zamiast przeliczać poniesione koszty, warto skupić się co nam daje obsługa prawna. Za co rzeczywiście płacimy i co otrzymujemy w zamian.

Przede wszystkim, obsługa prawna to bezpieczeństwo. To szalenie ważne prowadząc własną firmę, bo pozwala skupić się na istocie prowadzenia biznesu. Pamiętajcie, że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Dlatego prowadząc własną firmę musicie albo wiedzieć dokładnie sami, albo oprzeć się na wiedzy innych. Ta druga opcja jest nie tylko wygodniejsza, ale i bardziej pewna.

Podobnie jest przecież z księgowością, usługami IT, serwisem, czy choćby sprzątaniem biura. Zlecamy to firmom zewnętrznym, po to aby samemu każdego dnia nie latać z mopem.

Ale dlaczego? Przecież umyć podłogę może każdy, nie trzeba do tego specjalistycznych szkoleń, lat doświadczenia i stosownych certyfikatów. To przecież spore, regularne koszty, które można byłoby ograniczyć… A jednak Nie spotyka się zbyt wielu prezesów, którzy po godzinach biegają po biurze ze szmatką i zmiotką. Przypadek? 🙂

I tak jak niedomyta podłoga, albo brudne kubki w firmowej kuchni, nie doprowadzą do naszego bankructwa. Nie będą łączyły się z dużymi problemami i nie zakłócą prawidłowego funkcjonowania Waszego biznesu. Zupełnie inaczej będzie w przypadku tematów związanych z księgowością, podatkami, firmowym IT albo właśnie kwestiami prawnymi. Tu jeden błąd może nas kosztować lata pracy.

Zatem kolejnym powodem dla którego warto skorzystać ze wsparcia specjalistów powinien być po prostu zdrowy rozsądek. Odpowiedzialność. Nawet jeśli znasz podstawy, całkiem nieźle poruszasz się po aktualnych przepisach, to prowadząc biznes nigdy nie będziesz w stanie skupić się na 100%, tylko na jednym jego aspekcie. Rozsądne jest powierzyć tak ważne tematy specjalistom, którzy zagwarantują nam odpowiednią jakość usług prawnych. Jakość, która nie musi łączyć się od razu z olbrzymimi kosztami, a pozwoli skupić się nam na innych, równie ważnych tematach. Taki jak rozwój biznesu.

To kolejny ważny argument. Profesjonalna obsługa prawna daje Wam szansę na szybszy i zrównoważony rozwój. Raz, że określa dokładnie ramy w jakich możemy się poruszać budując biznesową strategię naszej firmy. A dwa, że daje nam możliwość skupienia swoich działań wokół przyszłych planów. Nie tracimy czasu i nie poświęcamy zbyt dużo uwagi na bieżące zagadnienia, problemy, wiedząc, że mamy ludzi za to odpowiedzialnych. Z drugiej strony podpowiedzi prawników, którzy znają dobrze temat mogą pomóc Wam w szukaniu najlepszych rozwiązań dla waszego biznesu. Owszem, to nie jest tak, że jak mamy firmę, która nas obsługuję to znaczy, że nie musimy się już całkiem interesować danym tematem. Zawsze warto trzymać rękę na pulsie.

Kolejnym ważnym argumentem na to, dlaczego warto skorzystać z fachowej obsługi prawnej dla firm, jest lepsze radzenie sobie z problemami i dostęp do bieżącej pomocy. Prowadząc biznes trzeba pamiętać o zagadnieniach z różnych obszarów prawa takich jak prawo pracy, prawo gospodarcze, prawo spółek, prawo cywilne, prawo podatkowe. Wsparcie eksperta, który zna się na rzeczy, a przy okazji dobrze zna nasz biznes i zawsze jest do naszej dyspozycji, będzie na wagę złota. A przecież w każdej firmie prędzej, czy później pojawiają się tego rodzaju przeszkody. W takich momentach najlepszym rozwiązaniem jest wsparcie zaufanego specjalisty, a nie szukanie na szybko pomocy wśród anonimowych firm „z ulicy”.

Trzeba uczciwie założyć, że na pewnym etapie prowadzenia firmy, każdy potrzebuje wsparcia prawnego. Stała obsługa prawna, jest w końcowym rozliczeniu zdecydowanie tańsza, niż każdorazowe korzystanie z jednorazowych usług i konsultacji. Im dłużej współpracujemy z daną firmą, tym łatwiej też negocjować warunki, ceny, tak aby były jeszcze bardziej korzystne i uwzględniały nasze konkretne zapotrzebowania.

To tylko kilka powodów, dla których warto zdecydować się na obsługę prawną. Jeśli podobnie jak ja uważacie, że więcej argumentów nie jest potrzebnych – przejdźmy do kolejnej ważnej sprawy. Czyli jak wybrać odpowiednią kancelarię i usługi prawne dla firm?

obsługa prawna firm

Obsługa prawna firm – jak wybrać?

Na rynku jest cała masa kancelarii i firm proponujących obsługę prawną dla firm. Nie będzie prosto, tak od razu wybrać tę właściwą. Ale przecież nikt nie obiecywał, że będzie łatwo…

Przede wszystkim musicie określić swoje potrzeby i zakres usług prawnych, które będą szczególnie potrzebne biorąc pod uwagę Waszą sytuację i branżę. To kluczowe, bo w oparciu o tę właśnie wiedzę najlepiej będzie poszukać oferty. Oferty, która powinna pasować do Waszych indywidualnych potrzeb. Na przykład, jeśli sporo zatrudniasz dobrze aby kancelaria  na którą się zdecydujesz, w swojej ofercie będzie miała m.in. usługi i prawników z obszaru prawa pracy. Z resztą tu pojawia się kolejna podpowiedź jak wybrać odpowiednią obsługę prawną dla firmy i co jest ważne – zakres usług i specjalizacja.

Wybierając kancelarię pamiętajcie, że to nie ładne hasła reklamowe, fajna strona albo logo, a konkretni ludzie, z konkretnymi umiejętnościami. Istotne jest, aby poznać dziedziny w jakich się specjalizują i jakie mają doświadczenie. Nie będzie tu konieczności, żeby bawić w szpiega – wystarczy o tym pamiętać, zapytać i to sprawdzić. Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego ważne jest aby prawnik, który będzie nam doradzał w kwestiach związanych z podatkami, znał prawo podatkowe i miał już podobne doświadczenia za sobą?

Kolejna sprawa to właśnie doświadczenie. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, jakie sukcesy i współprace ma na koncie firma, z której obsługi chcemy skorzystać. Zazwyczaj jest to rzecz, którą wszyscy lubią się chwalić. Bez problemu zapewne znajdziecie referencje na stronie internetowej i opinie w internecie. I tak jak do anonimowych opinii nie przykładałbym dużej uwagi, tak referencje od partnerów i firm podobnych do naszej, jest już dobrą podpowiedzią.

Aby wybrać odpowiednią firmę i usługi prawne konieczny będzie research w sieci i nie tylko. Warto też przejrzeć social media, popatrzeć jak dana kancelaria komunikuje się z klientami. Jakie ma podejście do swoich klientów i wizerunek.

Wiedząc kto stoi za daną marką, można zajrzeć na przykład na profil osobisty na LinkedIN lub podobne portale i przejrzeć doświadczenia, dyskusje, publikacje, po to aby poszukać pozytywnych sygnałów i poznać lepiej drugą stronę. Do tego celu świetnie sprawdzają się też darmowe konsultacje. To kolejna podpowiedź, która ułatwi Wam wybór. Niektóre kancelarie proponują bezpłatne i niezobowiązujące spotkania – zazwyczaj na początku współpracy. To świetna okazja aby bezpośrednio poznać ludzi i ofertę. Czasami jest tak, że po kilku minutach rozmowy można wyczuć, jak będzie przebiegać współpraca. Też tak macie?

Darmowe konsultacje, jak sama nazwa wskazuje nie łączą się z żadnym ryzykiem i kosztami. Dają natomiast konkretną korzyść. Przede wszystkim informacje, a czasami od razu wstępne porady prawne i biznesowe, pierwszą analizę problemu i firmy. A po drugie możliwość sprawdzenia i negocjacji warunków obsługi prawnej. Jeśli okaże się, że warunków nie da się dopasować do Waszej indywidualnej sytuacji i oczekiwań – lepiej dać sobie spokój.

Oczywiście to nie wszystkie pomysły jak pomóc sobie w znalezieniu odpowiedniej firmy i obsługi prawnej. Może sami macie jakieś sposoby i doświadczenia, którymi chcecie się podzielić? Na pewno warto słuchać różnych opinii, popytać znajomych, rodzinę. Jeśli ktoś poleca Ci daną kancelarię na bazie własnych doświadczeń, to zawsze może będzie to dobry trop, który warto sprawdzić.

Usługi prawne Warszawa

Sam skorzystam z tej okazji i polecę Wam usługi prawne kancelarii Nowak & Partners. Zbieżność nazwisk jest oczywiście nieprzypadkowa. We współpracy z partnerami, specjalistami z różnych dziedzin prawa, proponujemy profesjonalną obsługę prawną dla firm, oraz dla klientów indywidualnych. Dzięki temu, z naszym zespołem możemy zapewnić konkretne i kompleksowe wsparcie prawne, w takim zakresie, w jakim będziecie tego potrzebować.

Zachęcam do sprawdzenia zakresu naszych usług prawnych i oferty – kliknij.

Jeśli szukacie profesjonalnego wsparcia i obsługi prawnej w Warszawie – skontaktujcie się ze mną. Chętnie spotkam się, aby porozmawiać i przedstawić możliwości jakie da Wam współpraca z naszym biurem. 

Zapraszam!

Zobacz inne moje wpisy na blogu

Podobne tematy

Trendy w marketingu 2018 Wahałem się dłuższą chwilę czy w ogóle pisać tego rodzaju tekst o trendach w marketingu. Głównie z tego powodu, że wszelkiego rodzaju prognozowanie trendów i tendencji jest trochę jak wróżenie z fusów. Z drugiej strony nie będę niczego na nowo wymyślał - podejrzewam, że jeśli choć częściowo śledzisz bieżące trendy doj...
Zaufanie w biznesie – jak je budować i dlaczego warto to robić? Zaufanie w biznesie jest tak samo ważne w życiu prywatnym jak i zawodowym. To jedna z tych cech, którą chyba wszyscy wysoko cenimy. Zarówno w kontaktach międzyludzkich, jak i w biznesie.Ta świadomość, że możemy na kogoś liczyć, że nie będzie działał przeciwko nam, jest z nami uczciwy - jest bardzo ważna, również w kont...
Jak być bardziej konkurencyjnym? Konkurencja w biznesie jest, była i zawsze będzie, niezależnie od tego jaką firmę prowadzimy i w jakiej branży działamy. Kluczowe zatem staje się zbudowanie strategii biznesowej, która da nam szansę wygrać tę niekończącą się "bitwę o klienta".   Konkurencja w biznesie   W dzisiejszych czasach konkurencja prakt...